top of page

Tip na knihu: Glucose Revolution

Glucose Revolution od Jessie Inchauspe se zařadila mezi moje top knih letošního roku, které se mi dostaly do rukou. Jsem bytostně přesvědčena, že tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý. Protože vnímám, že její gro je minimální základ pro pochopení toho jak funguje naše tělo ve vztahu k cukrům, které hrají stěžejní roli v zdravotních problémech naší společnosti.


Dovolila bych si zajít až tak daleko by se měla vyučovat na základní škole.


Proč? Protože....



pravidelné glukozové šoky v dlouhodobém časovém horizontu ( velké množství cukru v krvi) nám extrémně devastují zdraví/organismus potažmo jak se cítíme, jak nám to myslí a jak vypadáme vně i vevnitř.



A protože...


porozumění základům výživy našeho těla nám dává možnost volby a ne býti beznadějnou obětí okolností v našem životě.




Glucose Revolution je knih nabitá praktickými informacemi, které můžete okamžitě použít a její praktické doporučení mohou být nápomocné v péči o naše tělo a zdraví. Třešničkou na dortu je pouze to, že je v celku krátká, má jasně vizuálně zpracované informace a skvěle se čte.


A o čem je ta kniha?


Jak už na náš křičí její titul - radikální změně v našem přístupu k glukoze. Osobně bych to podala, že díky této knížce jasně pochopíme, co s náma aka s naším zdravím cukr dělá a jak k němu přistupovat - co můžeme změnit a tím pádem ovlivnit.


Moc oceňuju jednoduchost jejích tipů ala "hacků", které zmiňuje a ráda bych se s vámi podělila o pár, které mě oslovily.



1. Snídaně: slané jídlo

Klíčem je, že nezačneme den sacharidovým šokem = nenapumpujeme si cukr do krevního oběhu a tím ho absolutně nepřetížíme. Toto se totiž přesně stane v případě sladké snídaně na prázdný žaludek ( sladké pečivo, granola, ovocné smoothie, atd)


Jessie na počátku jednoduše vysvětluje jak vláknina, glukoza, tuky pracují a fungují v našem trávícím traktu a pak celém těle.




2. Pořadí jídla: vláknina, proteiny, tuky, sacharidy


To v jakém pořadí jíme potraviny na našem talíři má velký dopad a vliv na to jak bude vypadat hladina glukozy v naší krvi.


Klíčem je, co nejmenší sacharidový šok.


Ideálně "před příprava" půdy trávícího traktu pro chystaný nájezd sacharidů spočívá v tom, že začneme vlákninou (zelenina: salát, obloha), pak pokračujeme proteiny a tuky (sýr, maso) a nakonec sacharidy (chleba, těstoviny, rýže, brambory, atd) Konečnou tečko je pak dezert.


Jessie dává jako příklad středomořskou kuchyni, kdy dominují předkrmy v různých formách zeleniny, salátů, atd. Doporučuje začít jídlo v restauraci předkrmem ve formě salátu nebo nějaké zeleniny. Pokud to nejde, tak před odchodem do restaurace si dejte nějaký ten kus zeleniny.



3. "Obal" sacharidy


V případě kdy si už dáváme sacharidy typu chleba tak je ideální je něčím obléct-obalit. Například krajíc chleba namazat máslem, obložit zeleninou sýrem, rybou, šunkou, nebo avokádem atd. Nebo v případě rýže ji promíchat s nějakou čerstvou bylinkou.


Na konci knihy je fajn seznam jednoduchých receptů, které příjdou vhod i jako inspirace pro naše vlastní variace.


4. 10min procházka po jídle


Pohyb v intervalu 70min po jídle nám také pomůže se snížením glukozy v krvi. Jessie doporučuje 10-20min pohybu a postačí i jednoduchá 10min procházka. Nemusí to být žádné extrémní kardio a tomu podobné.






V knize najdete další užitečné tipů, které jsou jako výše zmíněné velmi jednoduché. Žádná kvantová fyzika. Jedná se třeba o jablečný ocet, a další.


Moje osobní zkušenost

Asi půl roku předtím než jsem objevila Jessie IG účet a přečetla si její knížku, tak jsem aplikovala se svém životě její první "hack" - snídat slané, aniž bych měla ponětí o provázanosti na glukozové šoky .


Popravdě ten rozdíl jsem poznala celkem rychle. Hlavně na své pleti, která má sklony k akné a také extrémně bolestivý cyklus. ( do takové míry, že jsem se dopovala Atalarginem, abych zvládla přes den vůbec fungovat).


Měla jsem podezdření, že tyto problémy jsou spojené s mou stravou, ale zjistit v čem je zakopaný pes nebylo tak jednoduché.


Je to laktoza? Je to cukr? Je to jiná alergie na nějakou potravinu? Babo raď. Dlouhou dobu moje klasická snídaně byla: ovesné vločky, ovoce, ořechy a med. A pak jsme se jednoho dne rozhodla pro změnu: slaná snídaně v různých formách. A pak dodatečně jsem se začla vyhýbat smaženým jídlům v restauracích po tom, co jsem si přečetla a zjisťovala více informací o rostlinných olejích jako slunečnicový a řepkový - toto téma si nechám na někdy jindy.


Jen stranou ovesné mléko není úplně ideální pro naše zdraví. Za prvé často obsahuje rostlinné oleje (řepkový nebo slunečnicový = vysoká koncentrace omega 6 kyselin, a k tomu vysoký skok glukozy v krvi). Za druhé je oves pravidelně a silně vystavena postřikům herbacidů (toxické pro lidský organismus). Takže pokud můžete, vybírejte jiné alternativy rostlinných mlék.




O co mi jde, že jsem do měsíce viděla rozdíl: menstruace bez prášku proti bolesti a pleť čistá. A ona mi vždy okamžitě dává najevo, kdy jsme jedla špatně (alkohol, smažené jídlo, sladké, moc jogurtů a sýrů).


Každý z nás je jiný a každý fungujeme jinak. Je tedy na každém individuálně, co mu vyhovuje a jak se o své zdraví postará. Pro mě je tato kniha skvělou a jednoduchou inspirací pro péči o sebe v rámci stravy, která je základním kamením našeho zdraví.




Comments


bottom of page